7 Şubat 2015 Cumartesi

DNS nedir ?


DNS nedir ?

DNS ( Domain Name System ), Türkçe anlamı : Alan Adı Sistemidir. İnterneti bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmekte kullanılan sistemdir.

İnternet ağında bulunan her birim kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri karmaşık akılda kalması zor olan sayısal bir adrese ( Ör: 786.56.994.02 ) sahip oldukları için ve insanların adresleri kolayca akılda tutmaları için IP adreslerine karşılık gelen "www.site_ismi.com" gibi adresler ( alan adları ) kullanılmaya başlandı. Bu işlemlerin düzenli olarak kayıt altında yürütülmesi için DNS sunucuları ortaya çıktı. Böylelikle bizler siteleri "www.site_adi.com" gibi kolay akılda kalacak adresleri kullanarak DNS sunucuları vasıtası ile o sitelere erişme imkanı bulduk.

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve hattın bir internet adresi olması gerekir. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır. Alan adı, bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşleştirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin www.kimlikci.com alan adı ile 74.125.136.121 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar. Örneğin; m.kimlikci.com ve kimlikci.com içiçe geçmiş İnternet alanları ya da bölmeleridir.

Alan Adı Sistemi'nin yarattığı ilişkiler birebir ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP adresi atanabilir. Bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. Wikipedia.org, yahoo.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP'ye atanabilir. Buna da "Sanal Evsahipliği" (Virtual Hosting) denir.

Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste .com, .org, .net, .int, .edu, .info, .biz, .aero, .travel, .jobs, .gov, .mil gibi "jenerik" üst düzey alanlarla (gTLD) .tr, .us, .de, .uk, .jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur. Buna son olarak .eu ve .asia gibi bölgesel birkaç üst düzey alan adı daha eklenmiştir.


Kaynak :Wikipedia


dns nedir, dns ne işe yarar,
dns ayarları, dns açılımı nedir,
dns ne anlama gelir, dns türkçesi,
dns değiştirme, yasaklı sitelere giriş,
alan adı sunucusu, domain name server,

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder